ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 0-2....του Στέλιου Χάρταλη

Αρχηγού παρόντος!
FERFERIS_STELIOS_2016_2017TSAKMAKIDIS_KWSTAS_2016-2017Αξίωμα 1ο: όταν η Προσοτσάνη αγωνίζεται πλήρης κι έχοντας λύσεις στον πάγκο δε χάνει από κανέναν, μιας και η συγκεκριμένη 11άδα που ξεκίνησε σήμερα στον Άγιο Αθανάσιο είναι η ίδια που μέχρι κι ανήμερα Αγίου Στυλιανού δημιούργησε το απίστευτο σερί νικών το οποίο διακόπηκε μέσα στον Πανδραμαϊκό με το μη καταλογισμό πέναλτι και την αποβολή του Ρούσσου δευτερόλεπτα αργότερα!...

Αξίωμα 2ο: αρχηγού παρόντος (σ.σ. Φερφέρης) πάσα νίκη…σίγουρη, μιας και τις δύο σεζόν που προηγήθηκαν στο ίδιο γήπεδο με απόντα τον εμβληματικό κάπτεν της η Προσοτσάνη ηττήθηκε από το Μέγα, σήμερα όμως ήταν αυτός που σάλπισε το σύνθημα της 1ης νίκης εκτός έδρας μετά το 2008-2009 και το εντυπωσιακό 5-0!
Αξίωμα 3ο και τέλος: όταν η Προσοτσάνη βρίσκει 1η δίχτυα στο γήπεδο του Αγίου Αθανασίου κερδίζει πάντα, όπως έκανε και πριν από λίγες ώρες μπαίνοντας στην τελική ευθεία του φετινού πρωταθλήματος μιας και είχαμε την έναρξη του β’ γύρου.
Παρουσία περίπου 150 φιλάθλων ο Μέγας του Χρήστου Ζεκερίδη μπήκε πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο η Προσοτσάνη του Γιώργου Λάλα γρήγορα απορρόφησε την πίεση των γηπεδούχων και στην 1η της επίσκεψη στα καρέ του Ακριτίδη άνοιξε το σκορ από σημείο του πέναλτι (7’ Φερφέρης 0:1).
Το γκολ από τα αποδυτήρια έδωσε τον «αέρα» στους φιλοξενούμενους να φέρουν το ματς στα μέτρα τους κι έχοντας συνοχή και στις τρεις γραμμές ουδέποτε επέτρεψαν τους αντιπάλους τους να μπουν με αξιώσεις στα καρέ του Καρίπη, μάλιστα ήταν αυτοί που θα μπορούσαν στο 20άλεπτο να πετύχουν και 2ο γκολ. Ότι δεν έγινε όμως σε κείνο το χρονικό σημείο, ήρθε εν τέλει λίγο πριν το ημίωρο, με τον αιφνιδιασμό για σεμινάριο να μετουσιώνεται σε γκολ από το πόδι του Τσακμακίδη (29’ 0:2).
Το ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια κι απαράλλακτη. Ναι μεν οι «ροσσονέρι» πίεσαν για να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του βαθμού, ωστόσο στερούνταν εμπνεύσεων και επιλογών όταν πλησίαζαν στην περιοχή της Προσοτσάνης, με τις περισσότερες σέντρες τους να καταλήγουν χωρίς προβλήματα στα χέρια του πολύπειρου Καρίπη. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο ούτως ώστε να χτυπήσουν στην «κόντρα», βγήκαν 2-3 φορές με πολύ καλές προϋποθέσεις, αλλά έλλειπε το καθαρό μυαλό από τους παίκτες που βρέθηκαν φάτσα σε θέση βολής.
Λεπτό προς λεπτό:
2’: φάουλ από δεξιά με τον Τουμαντζίδη, διώχνει η άμυνα εκτός περιοχής εκεί όπου ο Παπαδόπουλος Στ. μαζεύει και σουτάρει άμεσα μεν, άστοχα δε.
6’: ο Καλαϊτζής άλλαξε από δεξιά το παιχνίδι στο αριστερό άκρο της επίθεσης της ομάδας του, ο Παπαδόπουλος ταλαιπώρησε τον Τουμαντζίδη με κλειστή ντρίπλα μέσα στην περιοχή κι ο τελευταίος τον ανατρέπει. Μάλιστα ο σερραίος άσσος της Προσοτσάνης τραυματίζεται στο δεξί ώμο συνεχίζοντας με πρόβλημα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, όταν κι αντικαταστάθηκε από τον Παλτζίδη.
7’ 0:1. Ο Φερφέρης απέναντι στον Ακριτίδη με την μπάλα στα 11 μέτρα, στέλνει στην αντίθετη γωνία τον τερματοφύλακα του Μέγα και την μπάλα στα δίχτυα, γκολ!
11’: παράλληλη πάσα Τουμαντζίδη, ο Ανδρεάδης επιχειρεί το συρτό σουτ που δεν ανησυχεί τον Καρίπη καθώς μπλοκάρει σταθερά.
20’: εξαιρετική κάθετη του Παπαδόπουλου ο Καλαϊτζής βγαίνει τετ α τετ με τον Ακριτίδη, ελαφρώς πάντως εκτός 1ου δοκαριού και με κακή ισορροπία σώματος πλασάρει άουτ.
22’: πλασαριστό διαγώνιο σουτ του Παπαδόπουλου (Προσοτσάνης) μέσα από την περιοχή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
27’: φάουλ του Καλαϊτζή σκαστή κεφαλιά του Αστερίου στα χέρια του Ακριτίδη.
29’ 0:2. Κλέψιμο στο χώρο του κέντρου από το Φερφέρη που παίζει το ένα-δύο με τον Περσιανλή, ο χωριστιανός άσσος περνάει την κάθετη για τον Τσακμακίδη κι ο τελευταίος με υποδειγματικό πλασέ πάνω από τον εξελθόντα Ακριτίδη ολοκληρώνει με τον καλύτερο τρόπο την αντεπίθεση της ομάδας του.
34’: σουτ φάουλ του Καλαϊτζή στα όρια της περιοχής λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ακριτίδη.
49’: φάουλ του Περσιανλή από μέση απόσταση η μπάλα σκάει στο χόρτο και φτάνει στο κεφάλι του Αστερίου ο οποίος τη βρίσκει αλλά στο μέγιστο σημείο της καμπής της και τη στέλνει από 2 μέτρα άουτ.
50’: γύρισμα του Περπερίδη με την μπάλα να περνάει από πολλά πόδια, φτάνει στο αριστερό του Παπαδόπουλου Στ., σουτ εν κινήσει έξω.
78’: αυστηρή κόκκινη στο Ζαπουνίδη γιατί ανέτρεψε στην προέκταση της γωνίας της περιοχής τον Τσακμακίδη.
81’: από το δυνατό βολέ του Καρίπη ο Τουμαντζίδης κάνει λάθος υπολογισμό, ο Παλτζίδης «τρυπώνει» αλλά τελειώνει χωρίς το επιθυμητό για τον ίδιο και την ομάδα του αποτέλεσμα την…ασσίστ του τερματοφύλακά του, με τον Ακριτίδη να μπλοκάρει εύκολα.
83’: ξαφνικό σουτ του Σκριτζόβαλη από τα 25 μέτρα η μπάλα φεύγει έξω με τον Καρίπη να ελέγχει πλήρως την πορεία της.
89’: φάουλ του Καλαϊτζή ο Φερφέρης κινείται σε θέση φορ, 1η κεφαλιά αποκρούει ενστικτωδώς ο Ακριτίδης, νέα κεφαλιά υπό την πίεση αυτή τη φορά του Δημητριάδη Χρ. πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Διαιτητής: Παρχαρίδης Περικλής.
Α’ Βοηθός: Κουβαλάκης Παναγιώτης.
Β’ Βοηθός: Παστιάδης Μάνος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Χρήστος Ζεκερίδης): 1. Ακριτίδης, 2. Τουμαντζίδης, 3. Σκάρογλου, 4. Ζαπουνίδης, 5. Δημητριάδης Χρ., 6. Zoufi, 7 Παπαδόπουλος Στ., 8. Ανδρεάδης (46’ – 12. Σκριτζόβαλης), 9. Καρατζόγλου (69’ – 16. Παπαδόπουλος Κοσ.), 10. Περπερίδης & 11. Σαλπιγκτίδης (56’ – 14. Δημητριάδης Δημ.).
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Αθανασιάδης Χαρ., 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Παπαδόπουλος (λ.τρ. 46’ – 12. Παλτζίδης), 8. Ρούσσος, 9. Καλαϊτζής, 10. Τσακμακίδης (84’ – 16. Καρακάσης) & 11. Περσιανλής (67’ – 13. Γεωργιάδης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 16ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Πανδραμαϊκός – Καλλίφυτος 1 : 0 (90’ Παναγιώτου)
  2. Άγιος Αθανάσιος – Προσοτσάνη 0 : 2 (7’ πέν. Φερφέρης & 29’ Τσακμακίδης)
  3. Κύργια – Μοναστηράκι 0 : 0
  4. Βώλακας – Σιταγροί 4 : 0 (79’,81’&85’ Μαρίγκος & 89’ Παναγιώτου)
  5. Ξηροπόταμος – Πετρούσα 3 : 0 (3’&80’ Μπερούκας & 43’ Περσίδης)
  6. Καλαμπάκι – Κάτω Νευροκόπι 2 : 1 (30’ Καλατζίδης & 76’ Αραμπατζής / 14’ Κεσόπουλος)
  7. Χωριστή – Περιθώρι 3: 0 ά.αγ.
  8. Φωτολίβος – Καστρινός 1 : 2 (18’ Χριστοφορίδης / 60’ αυτ. Χ’’Σαββίδης & 65’ Κωνσταντινίδης)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr