ΔΡΑΜΑ ’86 – Α.Ο. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 42-19

Επιστροφή στις νίκες με νεανικό ρόστερ

Την πρώτη της νίκη στο νέο έτος και 6η συνολικά στο πρωτάθλημα σημείωσε το Σάββατο στο Κραχτίδη η Χιλιώτη Δράμα ’86 για την 12η αγωνιστική της Α2 ανδρών στον β΄ όμιλο.
Η δραμινή ομάδα με νεανικό ενθουσιασμό στο ρόστερ, έπαιξε όμορφο χάντμπολ και κέρδισε τόσο εύκολα όσο δείχνει και το τελικό σκορ 42-19 τον Α.Ο. Ιωαννίνων που παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία στους 5 βαθμούς. Η αντίπαλη ομάδα με πολλά εσωτερικά προβλήματα και πολλές βασικές απουσίες και ουσιαστικά παρέδωσε λευκή «πετσέτα» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο ημίχρονο η δραμινή ομάδα προηγήθηκε με σκορ18 -11 και το δεύτερο μέρος είχε τυπική διαδικασία. Η διαφορά ξέφυγε στο 15 λεπτό 35’ με 50’, όπου ο αντίπαλος σκόραρε μετά από 11 λεπτά με πέναλτι και το 23-13 διαμορφώθηκε σε 30-13 και στο τελικό 42-19 με γκολ στην εκπνοή του Κρανά......

-Οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεση τους. Από την ομάδα μας κορυφαίοι σε απόδοση οι Ιακωβίδης, Κουρτίδης, ενώ από τους μικρούς άρεσαν πολύ ο τερματοφύλακας Γκαμότσος, ο πλέιμεικερ Τρουμπούκης και ο ίντερ Κρανάς. Από τα Γιάννενα κορυφαίος σε απόδοση και πρώτος σκόρερ του ματς με 10 γκολ ο Σισμανίδης.
Διαιτητές: Σαπανίδης – Ηλιάδης.
Πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 8-4, 11-7, 15-9, 18-11 ημίχρ. 23-13, 27-13, 30-13, 34-15, 37-18, 42-19.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΧΙΛΙΩΤΗ ΔΡΑΜΑ ’86(Αθανάσιος Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Τσεπίδης, Γκαμώτσος, Κρανάς 4, Τσαύλος 2, Τσιτσίγκος 2, Φραγκούλης 2, Θωμίδης 1, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 6, Τρουμπούκης 2, Χαϊτίδης 4, Κοτσαμαρίκογλου 3 , Βάκκας 2, Κουρτίδης 7, Ιακωβίδης 7.
 Α.Ο. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ(Κώστας Χαρίσης):Ζιώτος, Νάκος, Εξάρχου, Μπόγας 2, Τζούκας 1, Βέργος 3, Σισμανίδης 10, Γκρουϊδης, Εφαπλωματάς, Βέλλιος 3.