Όταν παίρνω φόρα… φόρα κατηφόρα ….γράφει ο Δημήτρης Χατζηγιαννίδης

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Άρη Μαυρολεύκης από την Αργυρούπολη και μάλιστα με εντυπωσιακό αποτέλεσμα, 0-3 επί του τοπικού Ποντιακού! Ένα αποτέλεσμα τόσο εύκολο που πιθανόν δεν θα το περίμεναν ούτε οι ίδιοι οι νικητές! Από την αρχή του αγώνος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί οι οποίοι αναζητούσαν την …νίκη, ήταν η ομάδα που πίεσε, πήρε μέτρα στο γήπεδο, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων κι ήταν θέμα χρόνου η επίτευξη ενός τέρματος το οποίο ήρθε από τον Σεραφειμιδη με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ από την αριστερή πλευρά καθώς επιτίθονταν η ομάδα της Μαυρολεύκης ....

Κάπως έτσι πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες με το 0-1 να είναι ένα αποτέλεσμα δίκαιο σύμφωνα με αυτά που έδειξαν οι δύο μονομάχοι! Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια στην κυριολεξία για την Μαυρολεύκη , όταν στην πρώτη φάση του ημιχρόνου , ο Βεζύρης σπάζοντας το τεχνητό οφσάιντ των γηπεδούχων βρέθηκε μόνος προ του Κοτσάκι τον οποίο δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να γράψει το 0-2 , στέλνοντας τα όποια σχέδια των γηπεδούχων για ανάκαμψη στα… τάρταρα! Το παιχνίδι πλέον άνοιξε, ήταν ιδιαίτερα ψυχοφθόρο για τους γηπεδούχους οι οποίοι έχουν να επιδείξουν μία κι μόνο ουσιαστική ευκαιρία όταν στο 50ο λεπτό ο Μουζακίτης Κ., μόνος προ του αντιπάλου γκολκίπερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αντί για τα δίχτυα του…. εκεί στην ουσία χάθηκε η ευκαιρία να ξαναμπούν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι.. οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωστή διαχείριση του χρόνου και μάλιστα έφτασαν κι σε ένα ακόμη τέρμα… το καλύτερο εκ των τριών, όταν ο Κοβανίδης στο 82ο λεπτό έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ από την αριστερή πλευρά καθώς επιτίθονταν η ομάδα του αφήνοντας άγαλμα τον Κοτσάκι κι στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία…. Ήταν πράγματι ένα πολύ όμορφο γκολ, άπιαστο, που χαίρεσαι να βλέπεις!
Πέρα για πέρα λοιπόν δίκαιη η νίκη των φιλοξενουμένων, οι οποίοι συνεχίζουν την πολύ καλή τους πορεία στο πρωτάθλημα, μένοντας σε ανταγωνιστική τροχιά όσον αφορά την διεκδίκηση μίας θέσεως για την άνοδο στην Α κατηγορία. Από την αντίπερα όχθη τώρα , είναι ξεκάθαρο πλέον πως από την στιγμή που η ομάδα έμεινε χωρίς στόχους την έχει πάρει η κάτω βόλτα δυστυχώς!…. πολλές θα είναι οι αιτίες που μπορεί να ειπωθούν για το τι φταίει…. εκείνο που όμως σίγουρα θα μπορούσε να ειπωθεί για την από εδώ κι πέρα πορεία μέχρι κι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος είναι η συσπείρωση όλων στην κυριολεξία των ….. γραναζιών της ομάδος ώστε με ηρεμία να οδηγηθεί το …..καράβι…. σε ήρεμα νερά, ετοιμάζοντας από τώρα την επόμενη ημέρα για τον σύλλογο…. κι όταν λέω από τώρα εννοώ από……. Εχθές!!!....αλλιώς αντί για ήρεμα νερά βλέπω βράχια μπροστά………