Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 0:2....του Στέλιου Χάρταλη

Βρήκετείχος!!!
9μ.μ. ώρα ολοκλήρωσης του ρεπορτάζ κι αν ακόμα παιζόταν τούτη την ώρα ματς τρόπον τινά στο «Γεώργιος Μακρής» - άντε υπό το φως και των προβολέων –  η Προσοτσάνη δε θα κατάφερνε να σκοράρει κόντρα στο Φωτολίβος, με τον Άρη να «χτυπάει» στο δίλεπτο 18’-19’ και να φεύγει νικητής με σκορ 2:0 παρουσία 150 φιλάθλων.
Κύριος υπεύθυνος για το 2ο στη σειρά «0» στην επίθεση των γηπεδούχων ο 25άχρονος Δημήτρης Γεράσιμου Νικολαΐδηςαναφέρουμε το πατρώνυμο του γεννημένου στις 3-3-1992 τερματοφύλακα του Φωτολίβους, καθώς στα πρώιμα χρόνια του Γυμναστικού και δη στη δεκαετία του ‘70, ο αείμνηστος πατέρας του όχι μόνο αγωνίστηκε με τον αετό στο στήθος, αλλά σύμφωνα με μαρτυρίες συμπαικτών του και φιλάθλων μιας κι ο υπογράφον το άρθρο δεν είχε ακόμα γεννηθεί, ήταν εκ των κορυφαίων τερματοφυλάκων στη μετέπειτα ιστορία της Προσοτσάνης.....

.....
Από τις 20 τελικές προσπάθειες των γηπεδούχων οι δεκατρείς (13) ήταν στο στόχο, αλλά με το «0» εις τοπηλίκο εύκολα βγαίνει το συμπέρασμα ποιος σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα! Έχοντας για σύμμαχο και το οριζόντιο δοκάρι του (σ.σ. δις μάλιστα σε κάθε μισό του γηπέδου) ο τερματοφύλακας του Άρη ολοκλήρωσε τη δουλειά που ξεκίνησαν οι συμπαίκτες του Σεμπελίδης (18’ 0:1) και Βεζύρης (19’ 0:2) σε διάστημα δηλαδή 90’’, με τους φιλοξενούμενους ουσιαστικά να σκοράρουν στο 50% των τελικών τους προσπαθειών!
Ο Γιώργος Λάλας είδε τους παίκτες του να μπαίνουν πολλές φορές στην αντίπαλη περιοχή με κάθε τρόπο, αλλά φάνηκε ότι έλλειψε η ηρεμία, η ψυχολογία και το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια ή ακόμα-ακόμα και στην τελική πάσα, με τον αντίπαλο προπονητή να καθοδηγεί την ομάδα του από το 24’ εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω αποβολής του από το ρέφερι της αναμέτρησης.
Οι δύο ομάδες έμειναν νωρίς με παίκτη λιγότερο καθώς στο 25’ Ρούσσος και Ρουμελιώτης αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα, με το Χιωτάκη του Φωτολίβους να φεύγει νωρίτερα γιαμπάνιο καθώς απώθησε τον Παπαδόπουλο πριν την εκτέλεση ενός πλαγίου όντας ευρισκόμενος στον πάγκο.
Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μπάμπη Παγιόπουλου που έφυγε χθες από τη ζωή σε ηλικία 49 ετών.
Λεπτό προς λεπτό:
1’ πριν ακόμα συμπληρωθεί το 1ο λεπτό με την Προσοτσάνη στη σέντρα οι παίκτες του Γιώργου Λάλα άλλαξαν πάνω από 25 πάσες κυρίως στο δικό τους μισό γήπεδο, όταν βρήκε χώρο ο Τσακμακίδης εφόρμησε κάθετα, βρήκε τον αφύλακτο Κερασίδη που πλάσαρε από το ημικύκλιο στα χέρια του τερματοφύλακα.
6’ εναλλαγή ρόλων ίδιο αποτέλεσμα καθώς μπαλιά του Κερασίδη και τετ α τετ του Τσακμακίδη με το Νικολαΐδη και τον τελευταίο με τα πόδια να σώζει την ομάδα του.
16’ φάουλ σαν κοντινό κόρνερ του Κερασίδη, δύσκολη κι εκτός ισορροπίας κεφαλιά του Αστερίου έξω.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 18’ φάση διαρκείας στα καρέ της Προσοτσάνης με το Ρουμελιώτη από πλάγια αριστερά να σουτάρει χαμηλά και τον Αβραάμ να διώχνει, η μπάλα όμως δεν απομακρύνθηκε έφτασε και πάλι στον άσσο του Φωτολίβους που σημάδεψε με σέντρα στο 1ο δοκάρι το Σεμπελίδη κι ο τελευταίος με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
ΓΚΟΛ 0:2 στο 19’ πριν καλά-καλά οι του Άρη πανηγυρίσουν από την μπαλιά του Βασιλειάδη ο Βεζύρης κινούμενος στην πλάτη του Αστερίου πρόλαβε και την έξοδο του Αβραάμ και με ψηλοκρεμαστό πλασέ την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.
22’ διαγώνια πάσα του Ρούσσου ο Παντελίδης χάνει τον Παπαδόπουλο, όμως ο Νικολαΐδης σταματάει και το σερραίο επιθετικό της Προσοτσάνης παραχωρώντας το κόρνερ.
25’ απευθείας κόκκινη σε Ρούσσο και Ρουμελιώτη, με 10 οι δύο ομάδες.
29’ ατομική ενέργεια του Τσακμακίδη που πέρασε τρεις αντιπάλους φτάνοντας στο ύψος του πέναλτι πλάσαρε με το δεξί κ ο Νικολαΐδης με τα ακροδάκτυλα και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού παραχώρησε το κόρνερ.
37’ φάουλ του Βασιλειάδη γυρίζει με το κεφάλι παράλληλα ο Χατζησαββίδης, χωρίς κάποιο συμπαίκτης του να βρεθεί στην πορεία της και να τη στείλει στην κενή εστία.
38’ γρήγορα εκτελεσμένο φάουλ του Κερασίδη ο Καλαϊτζής σεντράρει στο 2ο δοκάρι κεφαλιά του Φερφέρη πάνω από τα δοκάρια.
40’ σέντρα του Παπαδόπουλου και γυριστό σουτ του Τσακμακίδη άουτ.
42’ μακρινό σουτ του Κοκλίδη με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακας πέφτει στη δεξιά του γωνία και μπλοκάρει.
43’ κάθετη του Κερασίδη πιάνει στον ύπνο την άμυνα του Άρη, αλλά ο Τσακμακίδης δεν μπορεί να νικήσει στο ονειρεμένο τετ α τετ τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
45’ σουτ φάουλ του Παπαδόπουλου ο Νικολαΐδης με δυσκολία πετάει την μπάλα σε κόρνερ.
46’ βαθιά μπαλιά του Χαντζίδη ο Βασιλειάδης από δύσκολη θέσει απειλεί κι ο Αβραάμ σώζει στη δεξιά του γωνία.
50’ γλυκιά σέντρα Παπαμιχαήλ κι εναέριο πλασέ εν κινήσει του Κερασίδη πάνω από τα δοκάρια.
54’ φάουλ του Παπαδόπουλου σε θέση έξω αριστερά μπλοκάρει εύκολα ο Νικολαΐδης.
58’ ίδιο σημείο ίδιος εκτελεστής στο φάουλ αυτή τη φορά με σέντρα, αυτή τη φορά ο Φερφέρης δύσκολη κεφαλιά λίγο πάνω από το οριζόντιο.
60’ παράλληλη σέντρα του Γεωργιάδη ο Παπαδόπουλος «μαζεύει» την μπάλα αποφεύγει δύο αντιπάλους αλλά και πάλι στο σωστό σημείο ο Νικολαΐδης μπλοκάρει.
61’ ένα-δύο Τσακμακίδη και Φερφέρη εκτός περιοχής, μπαίνοντας σαυτήν ο κάπτεν των γηπεδούχων πλασάρει και με τα πόδια ο 25άχρονος τερματοφύλακας παραχωρεί το κόρνερ.
72’ μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Κερασίδη, ο Καλαϊτζής δεν εκτέλεσε σε 1ο χρόνο, βγήκε πλάγια και το πλασέ του από δύσκολη θέση έφυγε άουτ.
75’ φάουλ του Κερασίδη από μέση απόσταση ο Παπαμιχαήλ πιο ψηλά απόλους κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι κι εν συνεχεία οι αμυντικοί απομακρύνουν από την περιοχή τους.
83’ απευθείας κόκκινη στο Χιωτάκη από τον πάγκο.
86’ φάουλ του Κερασίδη στις παρυφές του ημικυκλίου της περιοχής, ίπταται ο Νικολαΐδης κάτω από το αριστερό του «Γ» και παραχωρεί το κόρνερ.
89’ πάσα προς τα έξω του κλεισμένου Παπαδόπουλου για τον Τσακμακίδη που πλασάρει δυνατά από 25 μέτρα, με το Νικολαΐδη και τώρα να διώχνει σε κόρνερ, το 11ο συνολικά των γηπεδούχων στο ματς.
93’ βαθιά σέντρα του Σαμαρά κεφαλιά του αφύλακτου Φερφέρη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ, στην 20ή και τελευταία τελική της Προσοτσάνης!
Διαιτητής: Χατζηαθανασιάδης Θάνος.
ΑΒοηθός: Σαπανίδης Παναγιώτης.
ΒΒοηθός: Λαφαζάνης Ραφαήλ, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου (46’ – 14. Γεωργιάδης), 6. Ρούσσος, 7. Παπαδόπουλος, 8. Φερφέρης, 9. Κερασίδης (89’ – 12.Μωυσίδης), 10. Τσακμακίδης & 11. Κοκλίδης (46’ – 18. Σαμαράς).
ΦΩΤΟΛΙΒΟΣ (Μιχάλης Μαχαιρίδης): 1. Νικολαΐδης Γερ. Δημ., 2. Παντελίδης, 3. Χαντζίδης, 4. Χατζηπουργάνης, 5. Χατζησαββίδης, 6. Βασιλειάδης, 7. Σεμπελίδης (73’ – 14. Μπιαζάκης), 8. Γκουζής (87’ – 17. Νικολαΐδης Ιωσ. Δημ.), 9. Βεζύρης (65’ – 12. Μαριάδης), 10. Ρουμελιώτης & 11. Κωνσταντινίδης (82’ – 13. Κούτλες).
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Σιταγροί-Κάτω Νευροκόπι 0:4 (40’&45’ Χριστιανίδης-60’ Μουζενίτοφ-80’ Αγάποβ)
2.   Χωριστή-Καλαμπάκι 0:3 (5’&16’ Τζιβανάκης-17’ Καλατζίδης)
3.   Καστρινός-Πετρούσα 2:0 (50’ Κούτκας-70’ Μήτρε)
4.   Αμπελόκηποι-Καλή Βρύση 1:0 (30’ Μύγας)
5.   Δοξάτο-Άγιος Αθανάσιος 2:3 (4’ Μουρατίδης-46’ Χριστοφορίδης / 11’ Παπαδόπουλος Ν.-17’ Ανδρεάδης-83’ Σαλπιγκτίδης)
6.   Καλλίφυτος-Αλιστράτη 2:2 (2’ Φωτιάδης-70’ Παυλίδης Π. / 47’ Γιάντσιος Π.-62’ Κοκοτσάκης Εμ.)
7.    Προσοτσάνη-Φωτολίβος 0:2 (18’ Σεμεπελίδης-19’ Βεζύρης)
8.   Βώλακας-Πανδραμαϊκός 1:2 (45’ Μίρκου Δ. / 60’&65’ Παυλίδης Γ.)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr