ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ – Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 0:1...post game by Stelios Hartalis

Από την Αθήνα μεαγάπη!
Είναι και η απάντηση του κουΐζ στο επίσημο προφίλ στο facebook ο βασικός τίτλος από μία ακόμα νίκη των «ροχιμπλάνκος». Νίκη-άτυπος τίτλος αυτή του πρωταθλητή χειμώνα, που ναι μεν δε δίνει απολύτως τίποτα, όμως προσθέτει αυτοπεποίθηση και σιγουριά για το υπόλοιπο μισό του φετινού μαραθωνίου που αν μη τι άλλο προβλέπεται άκρως ανταγωνιστικός με τέσσερεις ομάδες να ερίζουν για την κούπα.
Λοιπόν, για να επιστρέψουμε στην απάντηση:....

Τετάρτη 14-01-2015 με γκολ του Γιώργου Δικαιόπουλου στο 51’ η Προσοτσάνη νικούσε τον Ξηροπόταμο στο φινάλε του αγύρου και τερματίζοντας 1η στα μισά του δρόμου εν τέλει κατέκτησε λίγους μήνες αργότερα και το πρωτάθλημα.
Σάββατο 20-01-2018, 3 χρόνια κι 6 μέρες αργότερα, άλλος ένας εκ πρωτευούσης ορμώμενος παίκτης, ο Νίκος Κοκλίδης, με σουτ στο ίδιο λεπτό (σ.σ. 51’) έκαμπτε την αντίσταση του Μακεδονικού μέσα στην Αλιστράτη, στο 1ο γκολ μετά από τις τρεις ανεπιτυχείς και «λευκές» από πλευράς πεμπτουσίας του ποδοσφαίρου επισκέψεις της Προσοτσάνης την τριετία 1996-1999 στο συγκεκριμένο γήπεδο!
Μια Προσοτσάνη που ναι μεν μπήκε πιο δυνατά με το 1ο σφύριγμα του κ. Ραβίκαλη στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο με μοναδικό κέρδος τα 7 κόρνερ στο α’ 45άλεπτο και την κεφαλιά του Παπαμιχαήλ που έσωσε πάνω στη γραμμή ο Αγγελακόπουλος στο 23’ δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της.
Ο «λαβωμένος» εδώ και πολλούς μήνες από σοβαρούς τραυματισμούς βασικών παικτών Μακεδονικός του κ. Κωνσταντινίδη, βασίστηκε κυρίως σε κάποιες «κόντρα» επιθέσεις, ωστόσο με σφιχτή αμυντική διάταξη πήρε σχεδόν άριστα σαυτό το κομμάτι, πηγαίνοντας για την 15άλεπτη ανάπαυλα κρατώντας τους πρωτοπόρους στο «μηδέν».
Το γρήγορο όμως γκολ του 29άχρονου επιθετικού των «ροχιμπλάνκος» στις αρχές της επανάληψης, όχι μόνο έκρινε τον τελικό νικητή, αλλά λειτούργησε ωςαγχολυτικό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφεραν το ματς στα μέτρα τους, κινδύνεψαν ουσιαστικά μόνο στη φάση του 83ου λεπτού, κυκλοφόρησαν με άνεση την μπάλα στο κέντρο κι όποτε έμπαιναν στην περιοχή τους σταθερού Καρακούση έδειχναν πιο κοντά στο 2ο γκολ, το οποίο κυρίως λόγω κακής τελικής προσπάθειας δεν ήρθε ποτέ!
Λεπτό προς λεπτό:
3’ δύσκολο σουτ του Τσακμακίδη, η μπάλα φεύγει 2 μέτρα μακριά από την εστία του Καρακούση.
14’ φάουλ από δεξιά του Μυλωνά, η άμυνα διώχνει εκτός περιοχής εκεί όπου μαζεύει το ριμπάουντ ο Αγγελακόπουλος, σουτ δύσκολο που σκάει προ του Σαμουλαδά κι ο υψηλόσωμος τερματοφύλακας παραχωρεί το κόρνερ.
23’ 1ο από τα 4 σερί κόρνερ που κερδίζει η Προσοτσάνη στο 10λεπτο της έντονης επιθετικής δραστηριότητάς της, το εκτελεί ο Παπαδόπουλος, σκαστή κεφαλιά του Παπαμιχαήλ με πορεία προς τα δίχτυα, πάνω στη γραμμή ο Αγγελακόπουλος σώζει την εστία του.
28’ γέμισμα του Ρούσσου, ασυνεννοησία Μαλλέ και Αντωνιάδη, εκμεταλλεύεται ο Κοκλίδης που από πλάγια θέση σουτάρει με το δεξί αδύναμα στην αγκαλιά του Καρακούση.
32’ λάθος στο άλλο μισό του γηπέδου με τον Άλη να κλέβει από τον Αστερίου, το πόδι όμως του Αθανασιάδη αποσοβεί τα χειρότερα για την εστία της Προσοτσάνης, έπειτα από το πλασέ του Χριστοφορίδη.
37’ σουτ στην προέκταση της γωνίας της περιοχής του Τσακμακίδη εύκολη υπόθεση για τον Καρακούση που μπλοκάρει στο κέντρο της εστίας.
44’ φάση διαρκείας στα καρέ του Μακεδονικού από το παράλληλο γύρισμα του Παπαδόπουλου ο Παπαμιχαήλ περισσότερο αιφνιδιάζεται με την μπάλα πάντως να στρώνεται στον Περσιανλή, πλασέ υπό πίεση προ του σημείου του πέναλτι ψηλά άουτ.
49’ κοντινή σέντρα του Αντωνιάδη, ωραία στοπάρει και επιχειρεί το σουτ το Χριστοφορίδης λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα άουτ.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 51’, νέα φάση διαρκείας στα καρέ της Αλιστράτης, πάσα του Παπαδόπουλου και κεφαλιά του Περσιανλή σχεδόν πάνω στη γραμμή ο Μαλλές αποσοβεί πρόσκαιρα πάνω στη γραμμή, όμως αυτή δεν απομακρύνεται κι από το πέναλτι με ξερό αριστερό σουτ ο Κοκλίδης τη στέλνει με δύναμη στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου ναντιδράσει Καρακούση.
83’ βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από το Χριστοφορίδη, κινούμενος από κανονική θέση ο Νανούσης χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς στο ανεπανάληπτο τετ α τετ με το Σαμουλαδά πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα της Προσοτσάνης.
91’ φάουλ του Ρούσσου ο νεοεισελθόντας Φερφέρης απειλεί με το κεφάλι, αλλά ο Καρακούσης επεμβαίνει και μπλοκάρει την μπάλα.
Διαιτητής: Ραβίκαλης Πέτρος.
ΑΒοηθός: Οικονομίδης Κώστας.
ΒΒοηθός: Χαραλαμπίδου Άννα, της ΕΠΣ Δράμας.
ΑΛΙΣΤΡΑΤΗ (Κώστας Κωνσταντινίδης): 1. Καρακούσης, 2. Κορδοκούζης, 3. Αντωνιάδης (68’ – 12. Κωνσταντινίδης), 4. Κριθηνίδης, 5. Μαλλές, 6. Άλη, 7. Θεοφανίδης, 8. Αγγελακόπουλος (77’ – 13. Νανούσης), 9. Χριστοφορίδης, 10. Μυλωνάς & 11. Λούστης (60’ – 14. Θεοδωράκης)
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Σαμουλαδάς, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής (77’ – 16. Μωυσίδης), 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Γεωργιάδης (86’ – 14. Καρακάσης), 7. Παπαδόπουλος (88’ – 18. Φερφέρης), 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (68’ – 12. Κερασίδης), 10. Τσακμακίδης & 11. Περσιανλής.
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Σιταγροί-Βώλακας 0:0
2.   Φωτολίβος-Πανδραμαϊκός 0:4 (60’ Πατένταλης-70’&85’ Παυλίδης-89’Bellmani)
3.   Αλιστράτη-Προσοτσάνη 0:1 (51’ Κοκλίδης)
4.   Άγιος Αθανάσιος-Καλλίφυτος 0:3 (8’,52’&78’ Σαϊνίδης)
5.   Καλή Βρύση-Δοξάτο 0:0
6.   Πετρούσα-Αμπελόκηποι 3:1 (20’ Γεωργιάδης-24’ Ζεδαμάνης-60’ Ασλανίδης Μιχ. / 23’ Δερμεντζής)
7.    Καλαμπάκι-Καστρινός 5:0 (15’ Σαββίδης-20’ Χριστοφορίδης-31’&51’ Τζιβανάκης-90’ Κωνσταντινίδης)
8.   Κάτω Νευροκόπι-Χωριστή 3:2 (50’ Αγάποβ-73’&74’ Τσεπνίδης / 29’&62’ Δημητριάδης Δημ.)
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr