ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ – Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 0:1....post game by Stelios Hartalis

Είχε την ουσία
και το μυαλό στον τελικό του προσεχούς Σαββάτου η Προσοτσάνη, η οποία παρουσία 150 φιλάθλων επικράτησε της Καλλιφύτου με σκορ 1:0 (70’ Κοκλίδης).
Ματς με δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα σε 1ο και 2ο αντίστοιχα ημίχρονο, με τους μεν γηπεδούχους του Μιχάλη Τσοκακτσίδη ν’…αδικούνται από τη «λευκή» ισοπαλία στα μισά τουδρόμου, τους δε φιλοξενούμενους του Γιώργου Λάλα να επιβάλλουν πλήρως το δικό τους ρυθμό μετά την 15άλεπτη ανάπαυλα σένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο.......

Ο τοπικός Εθνικός Αστέρας ξεκίνησε φουριόζος το ματς και θα μπορούσε στις 3-4 πολύ καλές στιγμές που έφτιαξαν οι παίκτες να είχε προηγηθεί, αλλά μία φορά ο Αβραάμ, άλλη μία ο Αστερίου και σε δύο περιπτώσεις η κακή τελική προσπάθεια των γηπεδούχων, έστειλαν τις δύο ομάδες με το «στείρο» 0:0 στα αποδυτήρια.
Από κει που μια άλλη, μία εντελώς διαφορετική Προσοτσάνη είδαν οι φίλαθλοι που επέλεξαν τις εξέδρες του γηπέδου της Καλλιφύτου για την 20ή αγωνιστική της ΑΕΠΣ Δράμας και κάτω από ένα ζεστό μαρτιάτικο ήλιο. Με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, πλάτος σε όλες τις γραμμές οι οποίες πλέον είχαν έρθει πιο κοντά και κυρίως με πολλές αλληλοκαλύψεις στο μεσοαμυντικό κομμάτι, εκεί όπου δέσποσε η μορφή του αλάνθαστου Δημήτρη Ρούσσου, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ότι το αρνητικό σερί των τριών πρόσφατων αγωνιστικών με μία ήττα και δύο ισοπαλίες θα λάμβανε τέλος.
Γι αυτό φρόντισε ο Νίκος Κοκλίδης όπως αναφέραμε και πιο πάνω, με τον 29χρονο περιφερειακό επιθετικό να βάζει τη σφραγίδα του σένα ακόμα εκτός έδρας τρίποντο μετά απαυτά σε Άγιο και Αλιστράτη.
Λεπτό προς λεπτό:
2’ ωραία σέντρα του Παυλίδη Δ. από δεξιά και κεφαλιά στην κίνηση του Σαϊνίδη, δύσκολα σε κόρνερ στη γωνία του ο Αβραάμ.
17’ σουτ με την μπάλα να σκάει μέσα στη μικρή περιοχή από τον Παρουτσή, ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης ελέγχει κι αφήνει να βγει εκτός.
20’ μακρινό ένα-δύο Τσακμακίδη και Γεωργιάδη, σουτ του τελευταίου από το ημικύκλιο στα χέρια του Καράδαη.
24’ φάουλ σε πλάγια θέση του Παρουτσή, στην πορεία της μπάλας ο προωθημένος Δημίου κάνει την προβολή στέλνοντας την μπάλα στο πάνω μέρος των διχτύων.
26’ σέντρα από αριστερά του Νεοφυτίδη γυριστή κεφαλιά του Παυλίδη Δ. δίπλα στα δοκάρια, άουτ.
28’ κόρνερ του Παρουτσή ο Δημίου ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα, ωστόσο χωρίς ισορροπία πιάνει την κεφαλιά λίγο πάνω από το οριζόντιο.
31’ παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή του Σαϊνίδη, ο Φωτιάδης με άνεση στοπάρει και εκτελεί, όμως η μπάλα καταλήγει στο εξωτερικό μέρος των διχτύων.
36’ φάουλ του Ρούσσου ψηλοκρεμαστά εκεί όπου ο Τσακμακίδης κερδίζει την κεφαλιά, η μπάλα ωστόσο βρίσκει σε πλάτη αμυνόμενου και φεύγει κόρνερ.
42’ σουτ φάουλ του Παρουτσή που θέλησε να αιφνιδιάσει τον Αβραάμ, με τον τελευταίο να μένει στο κέντρο της εστίας του και να μπλοκάρει σταθερά.
43’ μπαλιά τρύπα του Σαϊνίδη για τον Παυλίδη Δ. που κινείται από κανονική θέση, πλασέ πάνω από τον εξελθόντα Αβραάμ, παρακολουθεί όμως τη φάση ο Αστερίου και προ της γραμμής τέρματος αποσοβεί το γκολ.
51’ σέντρα του Παπαδόπουλου και καρφωτή κεφαλιά του Τσακμακίδη που προλαβαίνει το Δημίου, η μπάλα ελάχιστα δίπλα στο δεξί δοκάρι του Καράδαη.
53’ φάουλ σαν κοντινό κόρνερ του Κοκλίδη δύσκολη κεφαλιά αυτή τη φορά και πάλι από τον Τσακμακίδη ψηλά άουτ.
65’ ο Παρουτσής εκμεταλλεύεται τις κόντρες, όμως το σουτ από καλή θέση φεύγει πολλά μέτρα μακριά.
66’ κεφαλιά πάσα του Φερφέρη, στην κίνηση ο Παπαδόπουλος σεντράρει χαμηλά για να έρθει ο Κοκλίδης να πλασάρει, βλέπει ωστόσο την μπάλα αργά-αργά να περνάει άουτ εκατοστά δίπλα στο αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 70’ εξαιρετική βαθιά μπαλιά του Ρούσσου από το κέντρο στο ύψος του ημικυκλίου για τον Κοκλίδη, που κατεβάζει με το στήθος και με ξερό δεξί σουτ στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου ναντιδράσει Καράδαη.
80’ κόρνερ από αριστερά του Παρουτσή, η μπάλα γλείφει το 1ο δοκάρι και περνώντας πάνω από κεφάλια αμυνόμενων κ επιτιθέμενων φεύγει εκτός περιοχής.
81’ γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής του σκόρερ, πλασέ του νεοεισαλθόντα Μωυσίδη άουτ.
87’ μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Φερφέρη, αναγκάζει τον ευρισκόμενο εκτός θέσης αρχικά Καράδαη να κάνει βήματα πιο πίσω και να μπλοκάρει σταθερά.
94’ σουτ φάουλ του Παρουτσή στα 30 μέτρα από την εστία, δίπλα στα δοκάρια και φινάλε στο ματς.
Διαιτητής: Παρασκευούδης Νίκος.
ΑΒοηθός: Γκόντε Άρης.
ΒΒοηθός: Χατζηνάκος Γιώργος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ (Μιχάλης Τσοκακτσίδης): 1. Καράδαης, 2. Καρασαββίδης (84’ – 12. Τάτσιος), 3. Νεοφυτίδης, 4. Δημίου, 5. Ευθυμιάδης, 6. Παυλίδης Π., 7. Παυλίδης Δ., 8. Φωτιάδης, 9. Καλλέργης (66’ – 17’ Kunchulia), 10. Παρουτσής & 11. Σαϊνίδης.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Περσιανλής, 3. Καλαϊτζής (λ.τρ. (63’ – 14. Καρακάσης), 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Γεωργιάδης, 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (89’ – 18. Οικονόμου), 10. Τσακμακίδης (77’ – 16. Μωυσίδης) & 11. Παπαδόπουλος.
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Πετρούσα-Σιταγροί 2:3 (64’ αυτ. Ιωαννίδης Χ.-93’ Ξενίδης / 2’ Παναγιώτου-25’ Παπαδόπουλος-91’ Νεβεσκιώτης)
2.   Καλή Βρύση-Καλαμπάκι 1:4 (82’ Δάφτσιος Χρ. / 20’ Χριστοφορίδης-48’ Τζιβανάκης-60’ Σαββίδης-75’ Κωνσταντινίδης)
3.   Άγιος Αθανάσιος-Κάτω Νευροκόπι 3:0 (45’+1’ Ανδρεάδης-50’ Ζορμπίδης-89’ Ασλανίδης)
4.   Αλιστράτη-Χωριστή 2:3 (21’ Χριστοφορίδης-65’ Αγγελακόπουλος / 10’ πέν. Ουζούνης-18’&57’ Δημητριάδης)
5.   Φωτολίβος-Καστρινός 3:0 (30’ Κωφίδης-32’&63’ Βεζύρης)
6.   Βώλακας-Αμπελόκηποι 3:1 (51’&84’ Μαρίγκος-66’ Σταμπουλής Αθ. / 72’ Lekovic)
7.    Πανδραμαϊκός-Δοξάτο 2:1 (68’ Γιαννίκης-80’ Παυλίδης / 45’+1’ Κωνσταντινίδης Ηλ.)
8.   Καλλίφυτος-Προσοτσάνη 0:1 (70’ Κοκλίδης)
Ø (*): Ματς λιγότερο.
Ø Το προσεχές Σάββατο 17 Μαρτίου 2018 και ώρα 3:15μ.μ. στο γήπεδο της Δόξας θα διεξαχθεί ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου μεταξύ των ομάδων Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣΑ.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ.
Ø Το μεθεπόμενο Σάββατο (17-03-2018 και ώρα 4μ.μ.) θα διεξαχθεί η 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια: