ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ – Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 1:2....post game by Stelios Hartalis

«Τρίτωσε» το καλό!
Το απόλυτο και στις τρεις φετινές τους αναμετρήσεις πέτυχε η Προσοτσάνη κόντρα στο Βώλακα, νικώντας αυτή τη φορά εκτός έδρας τη Δόξα με σκορ 2:1 ολοκληρώνοντας έτσι την παρουσία της μακριά από το «Γεώργιος Μακρής» με ρεκόρ 9-3-3 και γκολ 23 υπέρ 12 κατά.
Όλες μάλιστα οι κόντρες των δύο ομάδων που κρίθηκαν στο γκολ έλαβαν χώρα μέσα στο τρέχον έτος, καθώς στις 13 του Ιανουαρίου με γκολ του Αστερίου η Προσοτσάνη επικρατούσε με σκορ 1:0 για την 14η αγωνιστική κι ένα μήνα σχεδόν μετά στονημιτελικό ουσιαστικά του ομίλου ο Τσακμακίδης ήταν αυτός που χάριζε την πρόκριση στον τελικό στους «ροχιμπλάνκος»......

Σήμερα και σένα ελαφρώς γλιστερό τερέν ο Βώλακας του Στράτου Κονταξή μπήκε πιο τσαμπουκαλεμένα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε για το γρήγορο γκολ στο 1ο 20λεπτο, με την Προσοτσάνη αφού στάθηκε τυχερή στη φάση του δοκαριού στο 10’ (σ.σ. ήταν αυτοδοκάρι ουσιαστικά του Αθανασιάδη Δημ.) να απορροφά σιγά-σιγά την πίεση των γηπεδούχων και με καλή κυκλοφορία πλέον στο χώρο του κέντρου να πλησιάζει αυτή στα καρέ του Λαζόγλου.
Σε μια φάση μάλιστα που η μπάλα άλλαξε πόδια φιλοξενούμενων πάνω από 10 φορές, ο Κοκλίδης ήταν αυτός που άνοιξε μεκεφαλιά «ψαράκι» το σκορ στο 35’, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
Στο 2ο 45άλεπτο οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Λάλα κατάφεραν να βρουν δίχτυα μετά από υποδειγματική κόντρα και τον Παπαδόπουλο ενεργώντας αλτρουιστικά να σερβίρει στο πιάτο το 11ο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα του Τσακμακίδη (0:2 στο 51’) κι από κει και ύστερα το ματς πήρε άγρια τροπή.
Τα δυνατά μαρκαρίσματα πέρασαν στην ημερήσια διάταξη, γκρίνιες, αψιμαχίες, κίτρινες 7 στο σύνολο από τον κ. Γκαϊτατζή στο πιο αδιάφορο μάλιστα ματς της 29ης αγωνιστικής στον ορεινό Βώλακα, την ίδια ώρα που ο κάμπος της Δράμας μεταφορικάκαιγόταν!
Οι «μαυραετοί» δεν τοβαλαν κάτω, κατάφεραν να μειώσουν με το Σταμπουλή Αθ. (1:2 στο 67’), να σημαδεύουν για 2η φορά το δοκάρι του Αβραάμ με το Μαρκόπουλο στο 86’ που ίσως να τους χάριζε το βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη μέχρι το φινάλε, αλλά ο Λαζόγλου είπε «όχι» στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Φερφέρης στο 84’.
Λεπτό προς λεπτό:
2’ η Δόξα απειλεί μετά την κάθετη του Σταμπουλή Ηλ. και το σουτ στην κίνηση του Τσαμπάζη Ι. να φεύγει έξω.
10’ σέντρα με το δεξί του Σταμπουλή Αθ., μέσα σε έναν όμιλο αμυνόμενων κι επιτιθέμενων η μπάλα ουσιαστικά χτυπάει στο σώμα του Αθανασιάδη Δημ. και αφού σκάει στη ρίζα της αριστερής δοκού φεύγει εκτός.
17’ νέο γύρισμα του ιδιαίτερα δραστήριου στα πρώτα λεπτά Σταμπουλή Αθ., το πλασέ όμως του Μαρκόπουλου από το ύψος του πέναλτι μπλοκάρει εύκολα ο Αβραάμ.
20’ πάσα στην πλάτη της άμυνας του Φερφέρη και με τη μία παράλληλη σέντρα του Παπαδόπουλου στην πορεία της μπάλας κάνει τη δύσκολη προβολή ο Κοκλίδης και μέσα από τη μικρή περιοχή τη στέλνει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο.
25’ φάουλ σε κοντινή απόσταση του Καρπιτσάρη, ο Μίρκου Δ. πιο ψηλά απόλους η μπάλα όμως φεύγει έξω.
28’ σέντρα του Παπαδόπουλου εκτός ισορροπίας κεφαλιά του Τσακμακίδη άουτ.
30’ ατομική ενέργεια του Κερασίδη που απέφυγε εν στάση τον προσωπικό του αντίπαλο, επιχειρεί το σουτ δίπλα στα δοκάρια.
31’ ευθύβολο σουτ του Σταμπουλή Ηλ. από τον κεντρικό άξονα η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Αβραάμ.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 35’, εξαιρετικό τόσο σε δημιουργία, μιας κι άλλαξαν την μπάλα πάνω από 10 φορές οι φιλοξενούμενοι με την τελική πάσα να πιστώνεται στον Περσιανλή, όσο και σε εκτέλεση, καθώς ο Κοκλίδης με κεφαλιά «ψαράκι» νικάει το Λαζόγλου.
36’ σχεδόν με τη σέντρα ο Τσακμακίδης κλέβει και επιχειρεί κάθετη εφόρμηση, σουτ σχεδόν από το ημικύκλιο μόλις άουτ.
39’ 1ο κόρνερ στο αημίχρονο με τον Κερασίδη να το εκτελεί από δεξιά, αφύλακτος μένει ο Φερφέρης που πιάνει την κεφαλιά έξω από το οριζόντιο δοκάρι.
ΓΚΟΛ 0:2 στο 51’, κλέψιμο του Φερφέρη κάτω από το κέντρο κι ο Κερασίδης περνάει τη διαγώνια πάσα για τον Παπαδόπουλο κι ο σερραίος άσσος θέλοντας να σιγουρέψει το γκολ δίνει την ασσίστ στον Τσακμακίδη που σε κενή εστία δίνει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.
ΓΚΟΛ 1:2 στο 67’, ο Μαρκόπουλος εκτός περιοχής παίζει το ένα-δύο με το Σταμπουλή Αθ. κι ο ακραίος μπακ των γηπεδούχων με δυνατό καλοζυγισμένο δεξί σουτ δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στο μέχρι πέρυσι συμπαίκτη του.
75’ ένα-δύο Καρακάση-Μωυσίδη ο 2ος στη γωνία της περιοχής πέφτει κάτω από το τάκλιν του Μίρκου Δ., «παίζεται» από το ρέφερι παράλληλη συρτή σέντρα του Καρακάση στην πορεία της μπάλας ο Ρούσσος πλασάρει αδύναμα στα χέρια του τερματοφύλακα.
84’, αφού λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Τσακμακίδης βγαίνοντας εκτός περιοχής παρεμποδίζει στο βολέ το Λαζόγλου, βρίσκεται στο χόρτο κι ο κ. Γκαϊτατζής υποδεικνύει πέναλτι, στο οποίο όμως ο νεαρός τερματοφύλακας της Δόξας λέει «όχι» στην εκτέλεση του Φερφέρη.
85’ φαλτσαριστό σουτ του Παπαδόπουλου με τακροδάχτυλα ο Λαζόγλου παραχωρεί το κόρνερ.
86’ νέο δοκάρι για τη Δόξα όταν ο Μαρκόπουλος αφού ελίχθηκε μέσα στην περιοχή με συρτό σουτ σημάδεψε τη ρίζα της δεξιάς δοκού και η μπάλα εν συνεχεία έφυγε πλάγιο άουτ.
92’ «πάτημα» του Τσαμπάζη Ι. για το Μαρκόπουλο που έχει μέτωπο προς την εστία, αλλά το σουτ φεύγει ψηλά στην τελευταία καλή στιγμή στο ματς.
Διαιτητής: Γκαϊτατζής Δημήτρης.
ΑΒοηθός: Σαπανίδης Παναγιώτης.
ΒΒοηθός: Καπάνταγης Χρήστος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΒΩΛΑΚΑΣ (Στράτος Κονταξής): 1. Λαζόγλου, 2. Δράμπαλης Γ., 3. Σταμπουλής Αθ., 4. Μποσκοψίου Β., 5. Μίρκου Δ., 6. Σταμπουλής Ηλ., 7. Δράμπαλης Κ., 8. Καρπιτσάρης, 9. Τσαμπάζης Β. (54’ – 13. Μποσκοψίου Π.), 10. Τσαμπάζης Ι. & 11. Μαρκόπουλος.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Περσιανλής, 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Παπαδόπουλος (89’ – 12. Οικονόμου), 8. Ρούσσος, 9. Κερασίδης (72’ – 18. Μωυσίδης), 10. Τσακμακίδης & 11. Κοκλίδης (62’ – 16. Καρακάσης).
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Σιταγροί-Πανδραμαϊκός 1:3 (30’ Παπαδόπουλος / 53’ Ρέντος-86’ Άρμεν-88’ Μουχτάρης)
2.   Βώλακας-Προσοτσάνη 1:2 (67’ Σταμπουλής Αθ. / 35’ Κοκλίδης-51’ Τσακμακίδης)
3.   Φωτολίβος-Καλλίφυτος 3:1 (17’ Κωνσταντινίδης-27’&80’ Νικολαΐδης / 12’ Παρουτσής)
4.   Αλιστράτη-Δοξάτο 0:2 (35’ Καλαϊτζής-55’ Κωνσταντινίδης)
5.   Άγιος Αθανάσιος-Αμπελόκηποι 0:6 (32’ Μιχαηλίδης-40’&58’ Μύγας-55’ Lekovic-60’ Παπαδόπουλος-70’ Bengu)
6.   Καλή Βρύση-Καστρινός 2:1 (46’ Αβράμης-74’ πέν. Βουγόγιας / 6’ Φιλιππίδης)
7.    Πετρούσα-Χωριστή 1:2 (67’ Ασλανίδης Μιχ. / 35’&75’ Δημητριάδης)
8.   Καλαμπάκι-Κάτω Νευροκόπι 4:0 (15’ Κωνσταντινίδης-31’&85’ πέν. Τζιβανάκης-43’ Ντόβας)
15
Ø Το προσεχές Σάββατο (26-05-2018 και ώρα 5:30μ.μ.) θα διεξαχθεί η 30ή και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια: