Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΔΟΞΑ ΣΙΤΑΓΡΩΝ 3:1....post game by Stelios Hartalis

Αρχηγών παρόντων!
Μπορεί για ένα ακόμα ματς η Προσοτσάνη να παρατάχθηκε με πολλές απουσίες γνωστές ή της ύστατης κυριολεκτικά στιγμής, πόσο μάλλον χθες όπου ο 1ο σκόρερ (10) και ασσίστμαν (5) Κώστας Τσακμακίδης χρειάστηκε να υπερασπιστεί με απόλυτη επιτυχία τα καρέ των «ροχιμπλάνκος», όμως έχοντας τους τρεις θρύλους ταυτόχρονα στην αρχική 11άδα της τα πράγματα εξελίχθηκαν απόλυτα φυσιολογικά στο χορτάρι του «Γεώργιος Μακρής».....

Το τελικό 3:1 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Λάλα όχι μόνο επέκτεινε το απόλυτο των τεσσάρων τελευταίων αγωνιστικών, αλλά ήρθε σχετικά εύκολα απέναντι στους Σιταγρούς του Γιάννη Τσεβρεντζή οι οποίοι ουσιαστικά δεν έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους, όμως θα πρέπει να γίνουν πράματα και θάματα για να μην ανανεώσουν την παρουσία τους και τη νέα σεζόν στην ΑΕΠΣΔ.
Οι γηπεδούχοι παρουσία περίπου 100 φιλάθλων στην εμβόλιμη 28η αγωνιστική μπήκαναγριεμένοι κι αφού είχαν δοκάρι στη διπλή ευκαιρία του 8ου λεπτού (σ.σ. με τον κορυφαίο του ματς Μωυσίδη) κατάφεραν νανοίξουν το σκορ στο 13’ με τον Κερασίδη. Με τους Σιταγρούς ναπειλούν μόνο μένα μακρινό άστοχο σουτ του Τσιχλακίδη σε ολόκληρο το αμέρος το ελάχιστο προβάδισμα των γηπεδούχων έμοιαζε μικρό σε σχέση με την εικόνα των δύο ομάδων.
Στις αρχές του βημιχρόνου ο Κοκλίδης δεν είπε όχι στην πάσα πάρε βάλε του Φερφέρη για το 2:0 του 50ού λεπτού και για ένα τέταρτο οι παίκτες της Δόξας πήραν στα πόδια τους την μπαγκέτα του ρυθμού του ματς, ωστόσο πότε ο Τσακμακίδης και πότε η αστοχία των επιθετικών δεν τους επέτρεψε να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του βαθμού της ισοπαλίας.
Ο Σαμαράς…«απάντησε» στο γκολ του Κερασίδη και στοσπριντ των δύο κορυφαίων σκόρερ προς το έπαθλο-ορόσημο των 200ων επίσημων τερμάτων και η σεμνή τελετή εκ μέρους των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε με τη σταδιακή αλλαγή των τριών σωματοφυλάκων για το καθιερωμένο standing ovation και τους Σιταγρούς να σημειώνουν από το σημείο του πέναλτι το τελικό 3:1 (91’ Παπαδόπουλος).
Λεπτό προς λεπτό:
4’ ωραία ο Κερασίδης «σπάει» την μπάλα πιο δεξιά για το Σαμαρά που επιχειρεί τη σέντρα και πάλι για τον 1ο, με το σκαστό σουτ να μπλοκάρει κάτω από το οριζόντιο δοκάρι ο τερματοφύλακας των Σιταγρών.
7’ φάση καρμπόν με τους ίδιους πρωταγωνιστές, αυτή τη φορά το σουτ του Κερασίδη φεύγει άουτ.
8’ διπλή ευκαιρία μετά την κάθετη του Κοκλίδη και το Δεληγιώρογλου να νικάει στο τετ α τετ τον Κερασίδη, ριμπάουντ σε κενή από τερματοφύλακα εστία του Μωυσίδη και πλασέ στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού κι άουτ.
ΓΚΟΛ 1:0 στο 13’, εξαιρετικό ανέβασμα με την μπάλα του Αθανασιάδης Δημ. που κατάφερε να περάσει την μπαλιά στο Μωυσίδη με το νεαρό άσσο να μένει όρθιος στην περιοχή και την ύστατη στιγμή να πασάρει στο ημικύκλιο, εκεί όπου στην κίνηση πάνω ο Κερασίδης σημάδεψε σωστά με το αριστερό πόδι και την μπάλα να πηγαίνει στο «Γ» της εστίας της Δόξας.
16’ προσπαθούν ναπαντήσουν οι Σιταγροί, όμως το μακρινό σουτ του Τσιχλακίδη φεύγει άουτ μετά από φάση διαρκείας πέριξ της περιοχής του Τσακμακίδη.
22’ αλλαγή παιχνιδιού του Αθανασιάδη Δημ. για τον Κοκλίδη που απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο με κλειστή ντρίπλα, ωστόσο του σουτ που επιχειρεί φεύγει δίπλα στα δοκάρια.
44’ γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων με την μπάλα ναλλάζει πολλά πόδια (Καρακάσης-Κερασίδης-Φερφέρης-Σαμαράς) ο τελευταίος σεντράρει στο βδοκάρι και ο Δεληγιώρογλου δύσκολα κάτω από το οριζόντιο παραχωρεί σε κόρνερ το σουτ του Κερασίδη.
ΓΚΟΛ 2:0 στο 50’, εκτέλεση κόρνερ του Κερασίδη η άμυνα βγάζει μακριά αλλά στα πόδια του Αθανασιάδη Δημ., που πασάρει και πάλι στον Κερασίδη, μπαίνοντας στην περιοχή αποφεύγει τον Παρασκευαΐδη, σεντράρει για το Φερφέρη που σερβίρει έτοιμο γκολ στον Κοκλίδη κι ο τελευταίος με συρτό πλασέ δε λαθεύει.
60’ γρήγορα εκτελεσμένο κόρνερ του Παπαδόπουλου και σέντρα του Μελικίδη Γ., κεφαλιά του προωθημένου Δημητριάδη μπλοκάρει σταθερά ο Τσακμακίδης.
61’ ο Τσιχλακίδης πλαγιοκοπεί την άμυνα της Προσοτσάνης, γυρίζει προ του άουτ για το κεφάλι του Παναγιώτου, ο οποίος ανενόχλητος από πολύ κοντά αστοχεί.
71’ κλέψιμο του Μωυσίδη και ταχύτατη κόντρα επίθεση με τους Κοκλίδη-Σαμαρά να συνδυάζονται εκτός περιοχής, ο Κερασίδης που ακολουθεί τη φάση σουτάρει μέσα από το ημικύκλιο στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα δίπλα στο δεξί δοκάρι του Δεληγιώρογλου.
74’ με πείσμα ο Γουνατίδης καταφέρνει να δώσει την πάσα μισό γκολ στον αφύλακτο Παπαδόπουλο που σουτάρει απελπιστικά άουτ.
77’ κλέψιμο Κοκλίδη και πάσα στο Φερφέρη που βλέπει την κίνηση στις παρυφές της περιοχής του Κερασίδη, λόμπα του τελευταίου αναγκάζει τον τερματοφύλακα της Δόξας να παραχωρήσει το κόρνερ.
78’ νέο κόρνερ των γηπεδούχων από δεξιά με τον Κερασίδη, σουτ του Ρούσσου στα χέρια του Δεληγιώρογλου.
80’ πάσα του Κερασίδη για τον αφύλακτο Κοκλίδη, συρτό σουτ στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
ΓΚΟΛ 3:0 στο 81’, κάθετη του Φερφέρη για το Σαμαρά που φεύγει από κανονική θέση τρέχοντας σχεδόν το μισό γήπεδο με την μπάλα στα πόδια και αφού φτάνει απέναντι στο Δεληγιώρογλου τον πλασάρει εύστοχα στην κλειστή γωνία.
85’ γύρισμα του Ρούσσου στο ύψος της περιοχής, σουτ του Κερασίδη μόλις άουτ.
ΓΚΟΛ 3:1 στο 91’, χέρι δευτερόλεπτα νωρίτερα του Φερφέρη πριν η μπάλα βγει εκτός, ο Παπαδόπουλος ξεγελάει τον Τσακμακίδη και διαμορφώνει το τελικό σκορ.
Διαιτητής: Σιαμανής Αντώνης.
ΑΒοηθός: Νικολαΐδου Φώφη.
ΒΒοηθός: Παντούδης Βασίλης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Τσακμακίδης, 2. Σαμαράς (83’ – 12. Οικονόμου), 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Καρακάσης, 6. Φερφέρης (91’ – 13. Μπολλγκούρι), 7. Περσιανλής, 8. Ρούσσος, 9. Μωυσίδης, 10. Κερασίδης (87’ – 14. Παυλίδης) & 11. Κοκλίδης.
ΣΙΤΑΓΡΟΙ (Γιάννης Τσεβρεντζής): 1. Δεληγιώρογλου Ι., 2. Τσιχλακίδης, 3. Παπαδόπουλος, 4. Γιαβρίδης (λ.τρ. 33’ Ιωαννίδης), 5.Δημητριάδης, 6. Τρυφίδης (59’ – 17. Μαριάδης), 7. Παναγιώτου, 8. Παρασκευαΐδης, 9. Μπαμπαλής, 10. Μελικίδης Γ. & 11. Γουνατίδης.
Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1.     Προσοτσάνη-Σιταγροί 3:1 (13’ Κερασίδης-50’ Κοκλίδης-81’ Σαμαράς / 91’ πέν. Παπαδόπουλος)
2.   Καλλίφυτος-Πανδραμαϊκός 0:3 (22’ Ρέντος-65’ Παυλίδης-75’ Παπακωνσταντίνου)
3.   Δοξάτο-Βώλακας 4:3 (16’ πέν. Καρατζόγλου-23’ Ζάχαρης-24’ Κωνσταντινίδης-81’ Μόσχος / 1’ Δράμπαλης Κ.-7’ Μαρκόπουλος-11’ Τσαμπάζης)
4.   Αμπελόκηποι-Φωτολίβος 2:3 (8’&60’ Μύγας / 6’ Κωνσταντινίδης-40’ Καγιάογλου-89’ Κοκοτσάκης)
5.   Καστρινός-Αλιστράτη 2:3 (16’&18’ Ελευθερόπουλος / 6’ Χριστοφορίδης-20’ Δεβετζάκης-30’ πέν. Αγγελακόπουλος)
6.   Χωριστή-Άγιος Αθανάσιος 2:0 (82’ Ουζούνης-91’ πέν. Δημητριάδης)
7.    Κάτω Νευροκόπι-Καλή Βρύση 2:2 (55’ Αγάποβ-75’ Χριστιανίδης / 41’&92’ Λάμπρου)
8.   Καλαμπάκι-Πετρούσα 4:3 (37’ Ντόβας-63’ πέν.,73’&84’ Κωνσταντινίδης / 28’ Ασλανίδης Μιχ.-55’ Γεωργιάδης-65’ Ασλανίδης Αντ.)
15
Ø Το προσεχές Σάββατο (19-05-2018 και ώρα 5:30μ.μ.) θα διεξαχθεί η 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια: